20.02.2021
- Szczegóły
Kąpiel w lesie? A skąd w lesie wanna? No dobrze ale to chyba tylko dla jakichś dzikich ludzi!
A może potrzebny jest i ręcznik i płyn z bąbelkami i świece zapachowe i muzyka, żeby zażyć leśnej kąpieli?
Nie, nie chodzi o taką kąpiel. Co ciekawe dzieci intuicyjnie wiedzą jak się ,,wykąpać" w lesie. Skąd to wiedzą ?
Ostatnio na całym świecie, w tym również w Polsce wielką popularnością zaczęły się cieszyć pobyty w lesie zwane kąpielami leśnymi. Termin ten wymyślił dr Yoshifumi Miyazaki.
To propagator i badacz kąpieli leśnych. W ostatnim periodyku NATURE opisuje znaczenie tego typu spędzania czasu oraz kilka sposobów na taką kąpiel. W Polsce ideą dr Miyazakiego zajmuje się dr psychologii Katarzyna Simonienko.
Co uczyni pobyt w lesie Twojemu ciału i Twoim zmysłom?
Skąd właściwie wziął się pomysł nazywania pobytu w lesie kąpielą? Ot - chodzi po prostu o zanurzanie się w przestrzeń miejsca, w którym nie człowiek a natura króluje niepodzielnie.
Dr Miyazaki uważa, że taka ,,kąpiel" można znacząco zwiększyć korzyści zdrowotne wynikające z następnego spaceru w naturę.
Praktyka shinrin-yoku polega na chodzeniu po lesie łagodnym tempem przez dwie godziny lub dłużej.
Masz wreszcie czas na wchłonięcie otaczającego Cię środowiska i wejście w to, co tu i teraz. Wyrażenie shikan shouyou oznacza „wędrowanie trochę bez celu ”, coś, na co rzadko mamy okazję, ale co jest bardzo korzystne.
Jak sprawić, by kolejny spacer leśny był jeszcze zdrowszy dla ciała i umysłu? Oto zalecenia mistrza kąpieli leśnych .Jak sądzę również spacer polną ścieżką czy brzegiem rzeki lub morza może być równie stymulujący.
1. Skoncentruj się na stopach, gdy stykają się z podłożem.
Poczuj, jak współpracują ze sobą wszystkie mięśnie w Twoim ciele, robiąc jeden krok za drugim. Zostań obserwatorem swoich myśli. Przyjmij ich do wiadomości i pozwól im iść dalej, gdy dostosujesz się do rytmu chodzenia. Zwróć uwagę na to, które mięśnie angażują się, gdy podnosisz jedną stopę z ziemi, aby zrobić kolejny krok?
Która część Twoich stóp jako pierwsza dotyka ziemi?
Jak synchronizują się Twoje ręce z nogami?
Jak się czujesz podczas spaceru? Czy są jakieś bóle lub obolałe miejsca? Wyobraź sobie, że przekazujesz więcej tlenu w te obszary i wyobraź sobie, że ból ustępuje.
Jak się czujesz emocjonalnie? Czy czujesz się szczęśliwy, czy masz niespokojne myśli krążące wokół Twojego zajętego umysłu?
Zobacz, jak cicho możesz chodzić, aby dostrzec jak najwięcej szczegółów wokół siebie.
2. Używaj wszystkich zmysłów.
Wyłącz telefon i pozwól naturze uspokoić Twoje ciało i umysł wszystkimi pięcioma zmysłami:
Zobacz wszystkie kolory, kształty i ruchy drzew i obiektów przyrodniczych. Przyjrzyj się dokładnie szczegółom liści i kory. Spójrz przez baldachim liści , gałęzi w niebo.
Poczuj wszystkie aromaty otaczającej Cię przyrody, ziemi budzącej się wiosną lub liści powracających do gleby jesienią. Zapach rześkiego zimowego dnia lub ciepłe popołudnie późnego lata obładowane zapachem dojrzewających jagód.
Wsłuchaj się w odgłosy natury: ptaki, powiew wiatru między drzewami, szelest nadeptanych liści.
Dotknij drzew wszystkimi ich teksturami, poczuj chłodną wodę strumienia. Przytulanie drzewa da ci natychmiastowe poczucie więzi z naturą. Jedzenie spożywane na świeżym powietrzu naprawdę smakuje lepiej, więc weź piknik i butelkę herbaty. Ciesz się możliwością siedzenia i przebywania z naturą przez chwilę.
3. Medytuj.
Medytacja w przyrodzie to kolejny sposób na wzmocnienie pozytywnych skutków otaczającego Cię środowiska.
Medytacja i uważność są doskonałe do uspokojenia umysłu poprzez przeniesienie świadomości i uwagi do chwili obecnej. Nie musisz opróżniać umysłu, aby czerpać korzyści z medytacji; jest to po prostu przypadek obserwacji umysłu i przywrócenia go do stanu świadomości, kiedy zauważysz, że błądzi.
Znajdź wygodne miejsce do siedzenia.
Zamknij oczy.
Poświęć kilka minut, skupiając całą uwagę na oddechu, wdychając i wydychając powietrze przez nos. Zwróć uwagę na wdech i wydech.
Teraz zwróć uwagę na podeszwy stóp i wyobraź sobie, że są w pełni zrelaksowane. Stopniowo przenieś swoją zrelaksowaną uwagę poprzez stopy w górę, aż do kostek i łydek. Poświęć trochę czasu, aby po prostu sprawdzić każdą część ciała, wdychając uczucie relaksu w każdym mięśniu i miejscu napięcia.
Kiedy dotrzesz do samego czubka głowy, po prostu skieruj całą uwagę z powrotem na oddech, delikatnie wdychając i delikatnie wydychając. Wyobraź sobie, że wdychasz naturę, a podczas wydechu uwolnij wszelkie pozostałe napięcie.
Medytuj nad oddechem tak długo, jak chcesz. Kiedy będziesz gotowy, policz do pięciu, aby zwrócić uwagę z powrotem na otoczenie. Jeśli twoje oczy były zamknięte, delikatnie je otwórz.
4. Rozciągnij się .
Budzimy się często jakby ktoś zawiązał nas na supełek. Wielu z nas prowadzi też bardziej siedzący tryb życia, niż zaprojektowano dla naszych ciał. Rozciąganie to doskonały, delikatny sposób na poruszenie ciała. Bycie w naturze jest czynnością ciała i umysłu, a poprzez uważne rozciąganie sprowadzasz świadomość z powrotem do ciała, zamiast koncentrować się na myślach w umyśle, zachęcając w ten sposób ciało do powrotu do jego naturalnego stanu.
Rozciąganie bioder w pozycji stojącej : skrzyżuj lewą kostkę na prawym udzie i, jeśli możesz, zegnij prawą nogę, aby zwiększyć rozciąganie biodra i pośladków. Wyciągnij ramiona przed siebie, aby pomóc Ci zrównoważyć, lub użyj pobliskiego drzewa
Na koniec - otwieracz klatki piersiowej : Złóż ręce razem z tyłu głowy. Weź wdech i poczuj, jak twoja klatka piersiowa unosi się, odciągając łokcie do tyłu i przyciskając głowę do dłoni. Zrób wydech i zwolnij, a następnie powtarzaj tak często, jak chcesz, wykonując płynne, kontrolowane ruchy oraz oddychając powoli i głęboko.
Trudne ? Jak znaleźć dwie godziny na taką kąpiel?
Lepiej zażyć kąpieli leśnej niż tej w kosztownym SPA. Bo - natura jest naszym domem i dlatego ciągnie nas ku niej i ciało i dusza.